Till tema Gustavsberg söker vi keramik och porslin av de populära formgivarna från Gustavsberg - Wilhelm Kåge, Anders Bruno Liljefors, Stig Lindberg, Berndt Friberg, Lisa Larson, Josef Ekberg, Sven Wejsfelt, Karin Björquist, Britt-Louise Sundell, Mar... //
Smörtina med lock silver, Ferdinand Sehl D Ä, (verksam 1688-1731). Stämplade Stockholm 1713. Invändigt och delvis utvändigt förgylld. Räfflade tunnband runt livet, lock med hänkel och sprint. Längd: 10 cm. Djup: 8 cm. Höjd: 6,5 cm. Vikt: 254g Såldes för: 33.000 kr